HOME  |  horoskopy   |  uroda  | zdrowie  |  modadom  | DIY kosmetyki | intrygująca kuchnia

 

 

       

 

   
VirtuEla >  Dom  >  Niebezpieczna pościel

 


                  

 Niebezpieczna dla zdrowia pościel

 

 

 

Przed paroma laty w jednym z wywiadów  Hugh Grant przyznał się do panicznego strachu przed sypianiem w nowej pościeli. Zanim się pod nią położy każdy nowo zakupiony komplet prześcieradeł i poszewek musi być conajmniej czterokrotnie, dokładnie wyprany. Jego szczere wyznanie wywołało lawinę komentarzy, że laluś, pucuś itp. Osoby, które go ośmieszały zapewne nie zdawały sobie sprawy do jakiego stopnia mogą być skażone tkaniny. I może nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wciąż mamy niedostateczną na ten temat wiedzę. Pomówmy o pościeli.

Badania japońskich naukowców, przeprowadzających eksperyment dowiodły, że pranie nie gwarantuje wyeliminowania formaliny ze skażonej tkaniny.

Dlaczego niektóra pościel jest niebezpieczna dla naszego zdrowia?

Stoi za tym przede wszystkim formaldehyd, organiczny związek chemiczny zwany formaliną, który jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Może na przykład powodować bóle i zawroty głowy, kaszel, podrażnienia skóry, duszności, ciągłe zmęczenie, wymioty, bezsenność. Udowodniono, że jeśli nawet w danym momencie żadnych z wyżej wymienionych objawów nie odczuwamy, to w przyszłości stały kontakt z tą trucizną może odbić się na naszym zdrowiu. W 2010 roku US National Toxicology Program oficjalnie uznał formalinę jako niebezpieczną substancję rakotwórczą dla człowieka. Dodatkowo w celu pozyskania  bawełnianych tkanin wykorzystuje inne groźne dla zdrowia chemikalia są to min. chlor, amoniak, metale ciężkie, zmiękczacze, środki zmniejszające palność, barwniki.

Co sądzi Pan o oferowanych towarach z bazarów?

Nigdy nie decydujmy się na zakup kompletów pościelowych lub odzieży (szczególnie bielizny) z nieznanego źródła na przykład na przypadkowym bazarku, gdzie zachętą mogą być stosunkowo niskie ceny. I nie chodzi tylko o rynek polski. Takie cenowe perełki znajdziemy w każdym kraju. Każdego roku przed sezonem wakacyjnym niemiecka telewizja ostrzega widzów przed pochopnymi zakupami szczególnie podrobionych towarów z Turcji.

Przeprowadzone przez niemieckich ekspertów badania tanich tureckich "podróbek" pod względem skażenia chemicznego przyniosły zatrważające wyniki. Po wykryciu niebezpiecznych związków chemicznych używanych przy produkcji toreb, okularów oraz odzieży, które mogą spowodować poważne spustoszenie w organizmie dziennikarze biorący udział w eksperymencie odwiedzili raz jeszcze bazarowego sprzedawcę u którego badany towar wcześniej zakupili, zadając mu jedno podstawowe pytanie. Czy wie, że sprzedawane przez niego towary są niebezpieczne dla zdrowia. Sprzedawca z lekka się zaśmiał po czym zmienił swój ton na poważny rzecząc do kamery: nie niebezpieczne droga pani, one są bardzo niebezpieczne i każdy sprzedawca doskonale zdaje sobie z tego sprawę! Dlaczego więc zatem to sprzedajecie? Bo tu jest Turcja!

U nas jest Polska i te same skażone i niebezpieczne dla zdrowia towary z Turcji, Rosji i krajów azjatyckich.

Jakie tkaniny pościelowe są najbezpieczniejsze?

Najbezpieczniejsza jest pościel oznakowana certyfikatem "Oeko-Tex Standard 100" lub czy też również z dodatkową informacją na opakowaniu "formaldehyde-free". Zazwyczaj jednak tej ostatniej, a jakże istotnej informacji o zawartości formaliny na opakowaniu brakuje.

Do najbezpieczniejszych zalicza się jedwab naturalny, bawełnę organiczną oraz tkaniny z włókien bambusowych.

Na zakończenie chciałbym dodatkowo zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie łóżka. Bo chcociaż prześcieradła i poszewki odgrywają znaczącą rolę to również powinniśmy wiedzieć na czym śpimy i czym się przykrywamy.

Jeżeli mają państwo ciągły problem z zasypianiem, a kładąc się do łóżka czujemy nieprzyjemny zapach chemicznego aromatu lub dostajemy ataku duszności zacznijmy własne śledztwo. Podłoże tkwi zazwyczaj w skażonym chemią materacu jak również poduszkach i kołdrach.

 

 

 

 

<<< SPRYTNE sprzątanie - sypialnia ...
 
aa <<< SPRYTNE sprzątanie - kuchnia ...
 
aa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Sprytne sprzątanie i nie tylko
 
 

Sypiania
Kuchnia
Łazienka
Salon
Jakie rzeczy ludzie myją w zmywarkach?

Jak zasłać łóżko jak w hotelu?
Najczęstrze błędy przy sprzątaniu
Porządki w szafie
Błędy przy urządzaniu mieszkania
Błędy podczas sprzątania domu
Zanim wystawisz dom na sprzedaż
 
 

 

 

Niebezpieczne

 
Dywany i wykładziny
Pościel
Przechadzka po mieszkaniu
Najbrudniejsze miejsca w domu
Mleko z mikrofalówki

Niebezpieczne błędy podczas sprzątania
Dom na detoxie
Toksyczne meble
Niebezpieczne pralki
Zyrandol, który sam spada
Magiczne produkty
 
 
Coca Cola
Soda
Piwo
Woda utleniona
Sok z cytryny
Naturalne środki czyszczące zamiast chemii
Niesamowite zastosowanie octu
Rośliny pochłaniające toksyny
 

 

 

 

 

 DIY

 

DIY PROJEKTY
Haft bez haftu
Zagłówek z tapety
Jedwabne poszewki z chust
Cuda z liny i ze sznura

Drugie życie abażura

  

Inspiracje
 
 

Przytulne miejsca przy oknie
Przed i Po
Metamorfozy mebli
TOP 10 absurdalnie drogich rzeczy do domu
TOP 10 najpotrzebniejszych rzeczy w nowym domu
VirtuEla

Kontakt
Reklama

                                                


 


 

 Copyright All rights reserved.
EncykopediaNowoczesnejKobiety VirtuEla1993-2013 
Copyright | Kontakt